Biografie

Andrej HlinkaDnešný deň si pripomíname 150 rokov od narodenia velikána slovenských dejín, kňaza a národovca Andreja Hlinku (1864-1938). Hlinka bol jedinečným vo svojom boji za slovenský národ a jeho dôstojné postavenie. Viedol mnohoročný súboj proti maďarizátorským snahám, v ktorých sa osvedčil ako málokto, po vzniku ČSR vo svojej činnosti za národ neochaboval. Bez nadsádzky môžeme povedať, že doviedol slovenský národ z maďarizačnej pasce cez čechoslovakistický centralizmus až k autonómnemu Slovensku.

Nelson MandelaPrvý čierny prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela včera zomrel a v našej kultúre platí zásada, že o mŕtvych sa hovorí len v dobrom. Podľa niektorých táto zásada neplatí pri verejných činiteľoch a politikoch. Zrejme je to rozumný prístup. Napriek tomu sa vyhnem nejakej zdrvujúcej kritike Mandelu, ale ponúknem skôr málo známe skutočnosti o tejto dejinnej postave, ktoré by mali dopomôcť k jej objektívnemu vnímaniu. V súčasnosti sú noviny plné oslavných článkov, ktoré si nekriticky pripomínajú tohto „najvýznamnejšieho Afričana“ a „pochodeň ľudských práv a demokracie“. Je čas zložiť ružové okuliare a vyvážiť „mainstreamové“ spravodajstvo.

Ladislav, horlivý kresťan-katolík, neúnavný slovenský nacionalista, narodil sa 23. februára 1932 v Bratislave v rodine agilného ľudáka. Rodičia sa po niekoľkých rokoch presťahovali za prácou v továrni na celulózu do Žiliny, keďže jeho otec ako súkromný úradník bol preložený z Ústredia účastinárskej spoločnosti.

V rodine bol kresťansky a národne vychovávaný, a to pokračovalo aj na ľudovej škole, ktorú navštevoval, a už v ktorej sa prejavoval ako slovenský nacionalista. Pred blížiacou sa okupačnou sovietskou armádou musel 13. februára 1945 s matkou a so súrodencami Jozefom a Margitkou emigrovať do obce Aurolzmunsteru pri Riede, v Rakúsku. Otec za nimi prišiel až po skončení druhej svetovej vojny.

Andrej Hlinka bol najnadanejším žiakom černovskej školy, jeho rodičia boli chudobní roľníci a tak mohol ísť študovať len teológiu, ktorá bola bezplatná.

V poslednej dobe som sa často stretával s rôznymi reakciami na osobnosť Andreja Hlinku. Posledný rok som sa mu intenzívne venoval a spolu s mojou študentskou odbornou prácou som čelil množstvu slovných útokov zo strán akýchsi „odborníkov“ na túto tému. Dozvedel som sa napríklad, že Hlinka bol výrazne pronemecky orientovaný, hlavne v tých neskorších časoch. Jednoducho bludy z čias komunistickej historiografie, ktoré prežívajú aj v dnešnej dobe.

Odcudzená pamätná tabuľa Emanuelovi Teodorovi Böhmovi v KošiciachKeď poviem meno Emanuel Teodor Böhm, asi len málo ľudí bude vedieť, o koho ide – a napriek tomu je to osobnosť, ktorá si plne zaslúži čestné miesto v panteóne slovenských národných hrdinov.

Som rodený Košičan a žijem tu dvadsaťdva rokov a už dlhší čas sa zaujímam o národovectvo a osobnosti s ním spojené, avšak o osobe E. T. Böhma som až donedávna nevedel vôbec nič. Môjmu „objaveniu“ osobnosti Böhma vďačím až Miestnemu odboru Matice Slovenskej v Košiciach a občianskemu združeniu Nové slobodné Slovensko, ktoré sa snažia spropagovať túto osobnosť súčasnej národne uvedomelej slovenskej mládeži.

Vážení priatelia a krajania,

prečítal som si článok o podplukovníkovi Janovi Šmigovskom, veliteľovi nitrianskej posádky. Dobrý článok. Ako človek, ktorý vtedy, v roku 1944, už vnímal svet dosť dobre (mal som 12 rokov), chcem pridať zopár slov k téme.

Dňa 2. 2. 2009 nás navždy opustil Tomáš J. Veteška, historik, spisovateľ, novinár, archeológ, žijúci od roku 1946 v USA. Bol zároveň posledný zo žijúcich, ktorých benešovská mašinéria odsúdila na trest smrti.

Narodil sa 7. marca 1921 v Ipoľskych Šahách, ale svoje korene cítil v Suchej pod Makytou. Rodičom sa narodil ako tretí z 15-tich detí, navštevoval Dubnickú priemyslovú školu. Jeho otec Martin bol železničiarom, v roku 1911 sa vysťahoval do Ameriky do Chicaga, kde sa zapájal do tamojšieho spolkového života.

Jörg HaiderRakúsky národovec – líder strany Zväz za budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörg Haider – zahynul v noci nadnes pri automobilovej nehode. Podľa informácií rakúskej polície došlo k nešťastiu v blízkosti Klagenfurtu, hlavného mesta južnej spolkovej krajiny Korutánsko, kde 58-ročný Haider dlhé roky pôsobil ako hajtman.

Haiderovo služobné auto, v ktorom cestoval sám na víkendovú rodinnú oslavu na počesť 90. narodenín svojej matky, zo zatiaľ neznámych príčin zišlo z cesty a prevrátilo sa. Politik zomrel krátko po havárii na následky vážnych zranení hlavy a hrudníka. K nehode došlo dnes okolo 02.00 SELČ.

Ján Šmigovský kapitán Slovenské národné povstanie Nitra veliteľ Domobrana slovenská armáda slovenský štát republikaJán Šmigovský – toto meno málokomu niečo hovorí, a predsa ide o pozoruhodnú osobnosť slovenských dejín 20. storočia. Prakticky nikto sa s takou vervou nedokázal vzoprieť povstalcom, partizánom i Nemcom ako tento veliteľ nitrianskej posádky. Po vojne bol zastrelený boľševikmi za svoju vernosť prvej Slovenskej republike. Doposiaľ však aj tí, ktorých by tieto skutočnosti zaujali, nemali možnosť zistiť niečo viac o jeho osobe: vo všetkých zdrojoch býva zmieňovaný len úplne okrajovo, prinajväčšom pár vetami. Priezor.com vám teraz exkluzívne prináša doposiaľ najpodrobnejšie a najsúhrnnejšie spracovaný text o Jánovi Šmigovskom, aký sa do tohto času objavil.

Matúš ČernákMatúš Černák je vskutku málo známa historická postava pre slovenskú verejnosť. Neprávom. Bol kľúčovým hráčom pri kreovaní slovenskej autonómie v r. 1938, počas vojny zastával citlivé vyslanectvo v Berlíne a po vojne ako exilový pracovník vyvíjal aktivity za obnovenie slovenskej štátnosti. Dejiny vôbec neprihliadajú na zaujímavosť ako v bipolárnej vojne tento muž miešal karty. Získal si totiž náklonnosť vtedajšej nemeckej vlády. Bol zavraždený bombou pre zachovanie hraníc a komunistického smerovania Československa a východného socialistického bloku.

V nedeľu (3. 8.)v 89 rokoch zomrel v Moskve slávny ruský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Alexander Solženicyn. Bol najhlasnejším kritikom a disidentom sovietskeho režimu, ale aj odporcom konzumného Západu, imperialistického NATO, a tiež poukazoval aj na beštiálnu úlohu Židov v ranom boľševizme. Preslávil sa okrem iného najmä knihou Súostrovie Gulag.

Meno Adolf Hitler sa u mnohých spája najmä s masovým vraždením, vojnou, prenasledovaním Židov. Málokto však vie, že Hitler bol aj maliarom. Dnes, aj po vyše 60 rokoch, sú jeho obrazy stále žiadané, čo sa ukázalo, keď bola pred pár dňami objavená približne dvadsiatka jeho diel.

Narodil sa 27. 9. 1864 v Černovej (dnes Ružomberok). Štúdium teológie absolvoval v Spišskej Kapitule v roku 1889. Po ukončení štúdia sa stal farárom v Sliačoch a Ružomberku. Politicky začal pôsobiť v katolíckej Zichyho ľudovej strane. V parlamentných voľbách 1898 neúspešne kandidoval v Ružomberskom okrese. Keď sa Ľudová strana vzdala národnostnej tolerancie a nastúpila na ostrý maďarizačný kurz, tak sa s ňou Andrej Hlinka rozišiel. Stal sa popredným činiteľom katolíckeho krídla Slovenskej národnej strany. V roku 1906 - 1909 bol Maďarmi väznený za národnú agitáciu. Od roku 1897 sa stal redaktorom Ľudových novín. V roku 1906 sa stal zakladateľom Slovenskej ľudovej banky. V roku 1918 sa stal poslancom SNR a dôležitým signatárom Martinskej deklarácie. V decembri roku 1918 sa konštituovala Slovenská ľudová strana, ktorej bol do smrti predsedom, politickým reprezentantom a ideológom. V roku 1925 bola premenovaná na Hlinkovú slovenskú ľudovú stranu. Boj za práva svojho národa vyjadril v hesle: „Za boha život - za národ slobodu“

Zdá sa, že „poľovačka“ na šachového génia Bobbyho Fischera sa minimálne na nejaký čas skončila. Šesťdesiattriročný Fischer našiel nakoniec po rokoch unikania pred americkou jurisdikciou politický azyl na Islande, kde nedávno získal aj islandský pas. Fischer sa stal tŕňom v oku kvôli porušeniu embarga USA voči Juhoslávii v roku 1992 a kvôli jeho ostrým vyjadreniam na adresu J. W. Busha, Ameriky, Izraela a Židov vôbec.

Ohľadom pôvodu civilizácií existujú dva druhy teórií: izolacionistické, ktoré tvrdia, že civilizácie vznikli nezávisle od seba; a difuzionistické, ktoré sa snažia dokázať, že mnohé civilizácie vznikli nie samostatne, ale príchodom skupiny ľudí z inej civilizácie, ktorí priniesli svoje znalosti. V minulosti sa obe posudzovali približne rovnako objektívne. Najmä po druhej svetovej vojne sa ale tento trend otočil v prospech politickej korektnosti a výskum difuzionistických teórií sa zvykne označovať za „pseudovedecký“ a vedci zastávajúci tieto náhľady bývajú nezriedka častovaní nálepkami ako eurocentrici, rasisti ap. Jasným dokladom opaku je prípad slávneho nórskeho etnológa a dobrodruha Thora Heyerdahla, vytrvalého proponenta difuzionistických teórií a zároveň pacifistu a usilovného spolupracovníka OSN.

Berlín: Chilský prezident Salvador Allende je medzi ľavičiarmi všeobecne uznávaný ako kultová osobnosť, pretože v ňom nevidia len prvého slobodne zvoleného marxistického prezidenta krajiny, ale aj martýra v boji proti temným silám reakcie. Medzičasom na túto gloriolu padá pár tieňov.

Docent pre latinoameristiku na slobodnej univerzite v Berlíne, Victor Farias, zistil, že Allende bol „zanieteným antisemitom“, ktorý svoje poznatky uverejnil v marci vo svojej knihe „Salvador Allende, antisemitismo y eutanasia“, v ktorej sa odvoláva na doktorandskú prácu Allendeho z roku 1933, v ktorej propagoval národno-socialistické rasové teórie. Farias túto prácu našiel v archíve univerzity Santiago de Chile. Nesie názov „Psycho hygiéna a zločin“. V štúdii zastáva Allende postoj, že židovský národ je charakterizovaný svojou „všeobecnou zločinnosťou“ a to isté platí aj pre „cigánov“ a „tulákov“.

Gróf Drakula zdroj: snagov.roU väčšiny ľudí sa dnes meno Drakula spája s upírmi, zatiaľ čo meno Vlad Narážač s nejakým šialencom, ktorý bezdôvodne, alebo len pre vlastné potešenie, zabíjal tisíce ľudí. V skutočnosti však Vlad III., nazývaný tiež Vlad Drakula, nebol žiadnym šialencom, ale sebavedomým vládcom Valašska a skúseným vojvodcom, patriotom, ktorý na dlhý čas zaistil nezávislosť svojej krajiny od Osmanskej ríše – roky bol postrachom Turkov a uštedril im početné vážne porážky. Smrť si počas jeho vlády našlo na koloch alebo na bojisku vyše 100 000 Osmanov. Jeho neúnavný protiturecký odboj ukončila až zrada brata.

Zábava