konzumizmus

Máme krízu. Zamestnanosť ľudí je neistá. Bude rásť počet rodín a jednotlivcov, ktorí budú mať hlboko do vrecka. V tomto článku budeme nabádať k striedmosti, vyspelý svet totiž podľahol konzumizmu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že ľudia disponujú dostatkom financií, len ich iracionálne míňajú, a tak sa dostávajú do ekonomických problémov. Nasledujúce rady by mali byť pre takých ľudí inšpiráciou.

Na smäd je najlepšia voda

Skúste si urobiť poctivý súčet vypitých peňazí za jeden týždeň. Za jeden deň človek zvykne vypiť nejakú ochutenú minerálku, ďalší pol liter Koly si kúpi od smädu v automate, k tomu nejaké kávy. Niektoré dni v rôznych podnikoch padne nejaké to pivo, prípadne poldecák, rôzne džúsy atď.

Po sčítaní zistíte, že možno za mesiac vypijete aj 100 € (vrátane alkoholu). Niektorí aj viac. Pritom voda z vodovodu smäd takisto uhasí, neraz aj zdravšie a nestojí prakticky nič.

Pomýšľate na pôžičku? Tak pomýšľajte poriadne

Ak vám chýbajú peniaze a radi by ste si dopriali to, čo má sused, zvažujete pôžičku, prípadne či si vec nekúpiť „na splátky“. Zvážte si však, akú perspektívu ma vaša finančná budúcnosť. Pôžička je pre človeka v núdzi prakticky samovražda. Kúpite si vec, nevládzete ju splácať, ale nepredáte ju za viac ako polovicu. Prerobenie je isté. A núdza sa prehlbuje. Takže...

Cestovanie

Namiesto využívania auta či taxíka využívajte lacnejšie formy dopravy, napr. verejnú hromadnú dopravu alebo bicykel.

Nenechajte banky prejesť vaše peniaze

Koľko máte bankových účtov? Čo vás stojí jedna transakcia – výber z bankomatu, zaplatenie v obchode ap.? Je mnoho ľudí, ktorí nechajú bankám mesačne 3 – 10 € na poplatkoch. Nie je to váš prípad? Úroky, ktoré vám váš účet ponúka, sú výsmechom.

Využívajte tie najmenšie balíky služieb alebo ani tie nie. Vyberajte si vždy väčšiu hotovosť priamo z bankomatu vašej banky, tú si odložte doma a podľa potreby z nej berte – naučte sa disciplíne a neminúť to predčasne.

Nepoisťujte, čo sa neoplatí

Váš známy je finančný poradca a kedysi sa mu podarilo vás nahovoriť na rôzne typy poistiek? Napr. poistka v prípade úrazu ap.? Zvážte si, či ich ozaj potrebujete. Ak vám vyhorí dom, je problém. Ale na čo je vám 500 € ako „bolestné“ pri zlomenine, keď si možno v živote nohu nezlomíte, ale za 10 rokov poisťovni zaplatíte 600 €?

Knižnice namiesto kníhkupectiev

Radi čítate romány či detektívky? Police máte plné takýchto kníh a dokupujete stále ďalšie? Prečítať, uložiť a nechať zapadnúť prachom? Pritom členstvo v knižnici stojí úplné drobné.

Televízia, noviny a časopisy

Mnohí platia desiatky eur mesačne za káblovú televíziu či iný ekvivalent. Takisto mnohí ľudia sú zvyknutí každý deň čítať nejaké noviny a počas mesiaca si kúpiť zopár magazínov. Naučte sa selektovať, čo je pre vás ozaj dôležité a nachádzajte to na internete.

Drvivá väčšina správ slúži len na vyvolanie senzácie alebo propagandu, pričom vás nijako neobohatí. Naopak, pri dlhodobom pôsobení dochádza k skreslenému vnímaniu reality.

Telefonujte len o dôležitom

Telefónni operátori učia ľudí zabíjať čas telefonovaním. Ponúkajú programy, kde môžete telefonovať doslova doaleluja. Avšak uvedomte si dve veci:

  1. čas sú peniaze, takže rozprávať o ničom vás stojí virtuálne peniaze, nielen tie, čo platíte operátorovi;
  2. stále viac sa predpokladá, že mobilné telefóny môžu poškodzovať zdravie – možno spôsobujú rakovinu, impotenciu a kto vie, čo ešte.

Preto sa naučte telefóny používať len na dohadovanie toho nevyhnutného. Ostatné si nechajte na osobné stretnutia. Tiež zvážte, či potrebujete pevnú linku alebo využívať služby viacerých operátorov naraz.

Svieti? A musí?

Správny konzumista svieti najmä v miestnostiach, v ktorých sa nenachádza. Zásadne používa rýchlovarnú kanvicu, pričom niekoľkokrát si ten svoj čaj zabúda zaliať a tak vodu privádza do varu aj trikrát.

Na energiách sa dá ušetriť mnoho. Nielen na elektrike, ale aj na vode, teple ap. Samozrejme, netreba to preháňať. Zrejme v tomto smere už šetríte primerane. Významnejší ako ekonomický aspekt je tu aspekt ekologický.

Záver

Miera konzumizmu súvisí so sociálnym statusom. Preto u mnohých ľudí dochádza k javu, že chcú navonok vyzerať ako členovia vyššej vrstvy než tej, do ktorej reálne patria.

Drahšie auto, pompézne hodinky, mobil vyššej triedy, značkové handry a pod., pričom danému človeku to vôbec netreba – to sú signály potreby si niečo dokazovať. Je to zničujúca cesta k pôžičkám, splátkovým predajom a pod.

Pokiaľ to nevládzete splácať, dostanete sa do frustrácie. Správať sa ekonomicky racionálne preto vyžaduje osobnú suverenitu a psychickú vyzretosť.

Ak začnete napĺňať niektoré rady a nakoniec vám zvýšia finančné prostriedky, ostáva už len rozhodnutie, kam s nimi. Môžete ich použiť na chod či založenie rodiny, prípadne na zveľadenie svojho prostredia.

Zábava