Európska únia

EÚ patrí do koša

Stalo sa už smutnou tradíciou, že keď ide o plnenie požiadaviek Európskej únie, tak slovenské národné záujmy idú vždy bokom. Tentokrát požaduje Európska komisia zmenu zákona, ktorý doteraz aspoň čiastočne obmedzoval cudzím štátnym príslušníkom skupovanie poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.

Imigranti v Nemecku

Situácia v Sýrii vôbec neutícha. Podobne aj Ukrajina má koniec v nedohľadne. Postupne sa však ukazuje skladačka viacerých absurdností, ktoré akoby robili situáciu neriešiteľnou. Na niektoré veci by som rád poukázal.

ilegálni imigranti, ilustračný obrázok

Pomaly sa blíži koniec roka a bude čas na štatistické bilancovanie, aké počty cudzincov do Európy natiekli počas roka 2015. Jeden milión sú tie nižšie odhady. Podľa riaditeľa migračného úradu Bernarda Priecela je to iba začiatok.

(Štrasburg, 10.9.2015) Európsky parlament dnes väčšinovo hlasoval za návrh uznesenia o migrácii a utečencoch v Európe. Podporil ním návrh Komisie, podľa ktorého má byť 160 000 imigrantov prerozdelených do členských štátov EÚ. Zároveň vyzval Komisiu na vytvorenie stáleho a záväzného systému pre prerozdeľovanie budúcich žiadateľov o azyl. Ide o tzv. povinné kvóty „na utečencov“, ktoré by platili aj pre ďalšie migračné vlny. Za hlasovali europoslanci za Smer a Most.

imigranti prúdiaci do Európskej únie

Dnes sa v diskusii na Rádiu Slovensko stretli europoslanci Anna Záborská (KDH) a Boris Zala (SMER-SD). Keďže hlasovali za kvóty, prišli tieto svoje nezmyselné postoje obhajovať. A ako to neraz býva v „pluralitnej“ diskusii zvykom, osoba s opačným názorom nebola prítomná.

Utečenecká bárkaEurópsky parlament prijal v stredu rezolúciu, ktorá žiada prijatie okamžitých opatrení na záchranu životov utečencov, ktorí sa snažia dostať do Európy cez Stredozemné more. Reaguje tak na tragédiu lodí s utečencami, pri ktorých stovky z nich zahynuli. Toto uznesenie okrem iného požaduje vypracovanie záväzných kvót zo strany Európskej komisie na rozdelenie žiadateľov o azyl medzi všetky členské štáty. Máme sa na Slovensku „tešiť“ na prídelové kvóty afrických azylantov?

Moslimskí imigranti v Európe(Brusel, 18.12.2014) Väčšina obyvateľov členských krajín EÚ odmieta súčasnú liberálnu podobu prisťahovaleckej politiky na úrovni EÚ, ale aj na úrovni členských štátov. Európania sú tiež stále viac nespokojní so štandardnými politickými stranami a Európskou úniou ako takou. Tieto údaje vyplývajú z najnovších prieskumov verejnej mienky Eurobarometra.

Sankcie proti Rusku

Európska únia eskaluje (zatiaľ len) ekonomickú vojnu proti Rusku. Dnes vstúpila do platnosti III. vlna ekonomických sankcií zo strany EÚ, zatiaľ najextenzívnejšia. Najprv to išlo pekne po masle. Prvá vlna sankcií bola schválená ľahko a rýchlo. Vybrané firmy na Slovensku sa nechali počuť, ako im to nevadí. No neskôr nielen na Slovensku, v Česku, ale i inde sa začali ozývať hlasy, že „odveta“ zo strany Ruska poškodí vážne ich biznis, a teda nech sú nejako odškodnení.

Jean-Claude JunckerVčerajším hlasovaním v Európskom parlamente bol luxemburský politik a kandidát európskych ľudovcov Jean-Claude Juncker zvolený za nového predsedu Európskej komisie, najvyššieho výkonného orgánu EÚ. Po desiatich rokoch tak na tomto poste nahradí Portugalčana Josého Manuela Barrosa, ktorého druhé funkčné obdobie skončí v novembri. Hlasovalo za neho 422 europoslancov, 250 proti nemu a 47 sa zdržalo. Kto je však Jean-Claude Juncker? Nechajme odpovedať jeho samotného.

EÚ láka Ukrajinu do chomúta(Brusel, 18.6.2014) Ukrajina obdržala prvých 250 miliónov eur peňažnej podpory od Európskej únie. „Stojíme na strane Ukrajiny a dokazujeme to konkrétnymi opatreniami. S ohľadom na finančnú a inú pomoc je toto iba začiatok,“ povedal v utorok v Bruseli eurokomisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle (Česká republika). Peniaze sú určené aj na rozvoj tzv. „občianskej spoločnosti“.

Marine Le PenOd štvrtka do nedele volili občania jednotlivých členských štátov Európskej únie svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, ktorý patrí medzi menej významné orgány EÚ, ale ako jediný je priamo volený občanmi. Európania mali v týchto voľbách možnosť vyjadriť svoj postoj k súčasnému stavu EÚ. Teraz sú už známe takmer kompletné výsledky, ktoré z krajiny na krajinu dopadli rôzne, ale ich hlavným signálom je významný nárast národoveckých a euroskeptických síl. Najhlasnejšie sa ozvali Francúzi, Briti a Dáni.

František ŠebejFrantišek Šebej, ktorý vystriedal za svoj hviezdny život toľko politických strán, že by mohol byť skôr ich účtovným audítorom než politikom, rád vysiela do sveta, žiaľ, iba v slovenčine, rôzne morálne apely. Naposledy svoju rozprávkovú tvár, á la zostarnutý Ratatouille, otrčil na YouTube kanál Most-Híd TV.

Vo videu varuje, že Európa sa stáva kvôli Rusku nebezpečným miestom, a preto apeluje, aby ľudia volili v eurovoľbách tie strany, ktoré sú za integráciu, namiesto tých, ktoré chcú „úniu rozmontovať“.

generál Georgios EpitideiosNapriek viacerým snahám systémových politikov a médií zdiskreditovať grécku nacionalistickú stranu Zlatý úsvit, sa táto politická strana opätovne zviditeľnila zverejnením svojej kandidátky pre májové voľby do Európskeho parlamentu. Medzi jej kandidátmi sú dvaja penzionovaní generáli gréckej armády. Tento fakt svedčí o tom, že podpora Zlatého úsvitu v Grécku naďalej rastie a to aj v tradične uznávaných ozbrojených silách. Podľa doterajších prieskumov by mali grécki národovci získať aspoň 2 mandáty europoslancov, po uverejnení tejto správy sa ich počet môže značne rozšíriť.

Európsky parlamentV druhej polovici mája tohto roku čakajú Európsku úniu voľby do Európskeho parlamentu, jediného unijného orgánu priamo voleného občanmi. Po piatich rokoch majú Európania opäť možnosť vyjadriť svoj názor na EÚ, jej politiku a európsku integráciu. Podľa prieskumov a odhadov vyzerá, že nás čakajú veľké zmeny a bezprecedentné výsledky v mnohých členských štátoch. Bude to predzvesť fundamentálnych zmien či dokonca zániku EÚ? A čo Slovensko?

ilustračný obrázokJe málo vecí, v ktorých pri porovnávaní s ostatnými členmi EÚ Slovensko vykazuje netypické správanie, a zároveň môžeme byť na to hrdí. Takou drobnosťou je neuznanie Kosova, no pozvanie „prezidentky“ na aktuálny sumit je znakom toho, že aj tu sú z princípov topiace sa ľady.

Ale takou podstatnou črtou je naša azylová politika. Pri udeľovaní azylu dosahuje Slovensko dlhodobo veľmi nízke čísla.

Európsky parlament

Nečakal som, že Lisabonská zmluva prejde tak hladko. Vedel som, že Klausove obštrukcie nie sú také pevné, ako sa niektorí nádejali. Po vyriešení problému s Benešovými dekrétmi Lisabonskej zmluve už nič nestojí v ceste a ľudia v Európskej únii tak vojdú do ďalšej etapy. Ako bude táto etapa vyzerať?

Zábava