Kuriozity

V Českej republike sa tento rok bude prvýkrát udeľovať anticena Zlatý Havloid. Je určená pre osobnosti, ktoré svojimi postojmi a aktivitami pokračujú v odkaze bývalého českého a česko-slovenského prezidenta Václava Havla v oblastiach, akými sú pokrytectvo, odnárodnenie, falošný humanizmus, servilnosť k USA a nadnárodnými organizáciám. Udeľovanie anticeny organizuje česká identitárska organizácia Generace Identity.

Juraj SmatanaUž viac ako rok uplynul od momentu, kedy občiansky aktivista a stredoškolský učiteľ Juraj Smatana zverejnil zoznam internetových stránok, ktoré podľa neho „šíria ruské lži“. Pred pár týždňami si ho všimli viaceré masmédiá. Denník N priniesol rozhovor s jeho autorom, české Echo24 tento zoznam skopírovalo aj na český internetový priestor, Smatana dostal priestor vo verejnoprávnom rozhlase a o jeho diele napísali aj v zahraničnom časopise Foreign Policy. Z dôvodu, že sa na tzv. Smatanovom zozname nachádza aj Priezor.com, sme sa rozhodli ozvať priamo pánovi Smatanovi.

Tri prasiatka si už neškrtnú?(Londýn, 16.01.2015) V britskej spoločnosti sa rozhorela diskusia o politickej korektnosti a knižkách pre deti po kontroverznom vyhlásení vydavateľstva Oxfordskej univerzity. To sa rozhodlo, že do budúcna nebude vydávať detskú literatúru s vyobrazeniami prasiat, aby nebolo urazené náboženské cítenie moslimov a židov. Nemalo však ísť o absolútny zákaz, ale autori mali brať ohľad na „kultúrne rozdiely a cítenie“. Po vlne protestov nakladateľstvo svoje rozhodnutie zmenilo.

Sú fašisti už všade?Aspoň to vyplýva z informácií, ktoré prináša Slovenská tlačová agentúra. Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo zoznam 18 osôb, ktoré sa zúčastnili spochybňovaných volieb v Doneckej a Luhanskej oblasti ako zahraniční pozorovatelia. Títo ľudia boli označení za zástupcov „najodpornejších protidemokratických politických síl vo svojich krajinách“, ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ich zaradilo do zoznamu neželaných osôb a ich „protiprávnu činnosť“ oznámi ich domovským krajinám. Zo Slovenska je na zozname jeden človek: Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico upravuje stužku na venci na pietnej spomienke pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia na Rybnom námestí v Bratislave 9. septembra 2007. Foto: TASRMinulý týždeň si najvyšší ústavní činitelia položením vencov k pamätníku na Rybnom námestí v (opäť) uctili „pamiatku obetí holokaustu a rasového násilia“. Prítomní boli prezident republiky Ivan Gašparovič, predseda vlády Robert Fico, podpredseda parlamentu Milan Hort, poslanci NR SR a predstavitelia diplomatického zboru. Na akte sa zúčastnil aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Vo Francúzsku sa 29. mája 2005 konalo referendum za prijatie alebo odmietnutie európskej ústavnej zmluvy. Väčšina, takmer 55 %, francúzskych občanov túto zmluvu odmietla. Referendu predchádzala obrovská vládna kampaň, ktorá vyzývala k pozitívnemu hlasovaniu, no neúspešne.

Kampaň ĽPR s hlúpym motívom

Pod týmto heslom zahájila kontroverzná organizácia Ľudia proti rasizmu svoju kampaň (vo forme pohybujúcej sa internetovej grafickej reklamy) na získanie dvoch percent z daní občanov.

Tieto sugestívne vymyslené slová sú doplnené propagačným plagátom (viď www.rasizmus.sk), ktorý spomenutá organizácia už dlhšie šíri: je na ňom Winnetou a Old Shatterhand podávajúci si ruky, pozadie majú červené a v strede je biele kruhové pole, ktoré je ako podklad pre ich spojené ruky a hore nápis „Stop rasizmu“.

Textilová firma „Punch“ odrazu zistila, že neonacisti oceňujú ich textílie.

Reklama na neonacistických pochodoch bola síce zadarmo, ale spoločnosti sa to prestalo zdať úplne bezpečné. Kapucňové pulóvre od „Lonsdale“ sa stali najobľúbenejším šatstvom holých hláv. Nosené pod bomberou sú zreteľné písmená „NSDA“. Síce chýba písmenko P pre Hitlerovu stranu NSDAP, zato je nápis právne nenapadnuteľný. S novou marketingovou kampaňou postupuje firma „Punch“, ktorá je zodpovedná za distribúciu britskej značky v Nemecku, proti skinheadskej povesti.

Zábava