Masmédiá

Robert Sarah

Novinári z denníka SME sa opäť raz ukázali. Hysterický záchvat u nich tentoraz vyvolala návšteva kardinála Roberta Saraha na Slovensku (Pozri SME).

Po chuti im evidentne nebol už len samotný fakt, že kardinál Robert Sarah je známy svojimi konzervatívnymi postojmi a odmietaním požiadaviek homosexuálnej loby. No ozajstné zdesenie v denníku SME spôsobila až skutočnosť, že kardinálovi Sarahovi robil prekladateľa kňaz Ján Košiar.

čínska reklama, z černocha Číňan

Nedávno čínska reklamná agentúra dala odvysielať reklamu, z ktorej je obvinená z rasizmu. Môžete si ju pozrieť na videu nižšie. Černoch, resp. mulat v pozícii natierača slintá nad mladou Číňankou – tá ho začne k sebe vyzývavo volať, aby mu následne strčila do úst kapsulu s pracím prostriedkom, napchala ho do práčky a oprala.

Výsledkom je Číňan, čiže v interpretácii niekto, kto sa zbavil špiny a stal sa z neho svetlý človek, s čím aj mladá Číňanka je následne spokojná.

Časy sa menia. Tentokrát to nie je iba fráza, ale opis reality. Svet po problémoch, ktoré sa dnes z toho či onoho dôvodu pred nami vynárajú, už nikdy nebude taký ako predtým. Mnohí to už dlhšie očakávali, dnes sa veci postupne „dávajú do pohybu“. Určitým laboratóriom zmeny spoločenských nálad je v dnešnej modernej dobe aj situácia na mediálnej fronte. Rozklad masmediálneho obrazu, dlhé roky budovaného, môžeme pozorovať doslova v priamom prenose.

Včera aj slovenským internetom prebehla správa, že desaťtisíc alebo dvanásťtisíc Islanďanov spísalo petíciu, v ktorej sľúbilo, že ubytujú u seba doma imigrantov a že im kúpia letenky. Písali o tom v tomto duchu zahraničné, české a aj slovenské mainstreamové médiá. Ako sa však ukázalo, ide o úbohú lož v službe pro-imigračnej propagandy.

Nacisti, volebný lístok

Minulý týždeň mali čitatelia webu Týden.cz možnosť zahlasovať v nasledujúcej ankete: „Kdyby vstal z mrtvých Hitler a slíbil, že Evropu běženců zbaví, volili byste ho?“ Možnosti boli „ano“ alebo „ne“. Zaujímavá a priama otázka skúmajúca náladu a postoje obyvateľstva.

(Hamburg, 27.06.2015) Slovensko a Česko nie sú jedinými krajinami, kde v poslednom čase značne klesá dôvera obyvateľstva v spravodajstvo médií hlavného prúdu. Podobná situácia je totiž aj v Nemecku. Podľa nedávneho prieskumu agentúry Infratest dimap pre týždenník Die Zeit sa až 60 percent opýtaných vyslovilo, že majú buď malú (53 %) alebo žiadnu (7 %) dôveru v médiá.

Počas uplynulej soboty sa v hlavnom meste Slovenska odohrala demonštrácia s názvom Stop islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!, ktorej hlavným účelom bolo prejaviť občiansky nesúhlas s Európskou úniou presadzovanými povinnými kvótami pre členské štáty na prijímanie tzv. utečencov. Na podujatí sa zúčastnilo podľa konzervatívnych odhadov niečo medzi šiestimi až ôsmimi tisíckami ľudí, čo je na slovenské pomery veľmi veľká účasť. Ako vo veci informovala denná tlač po nasledujúce dni?

Po včerajšom proteste proti bruselským kvótam na imigrantov si miestni novinári masmédií, „ľudskoprávni“ aktivisti či iní svetoobčania lížu rany. Na rozdiel od akcie za prijatie utečencov, na ktorú prišlo niekoľkonásobne viac odporcov, a ohlásenej blokády s približne 200 „blokujúcimi“ zaplnilo totiž bratislavské ulice približne šesť až osem tisícok protestujúcich. Je jasné, aký je postoj slovenskej verejnosti a jej značná časť sa to nebojí povedať aj nahlas. Zdesené liberálne masmédiá začali rozširovať viaceré manipulatívne tvrdenia, aby celú akciu zdiskreditovali.

Protest proti základniam NATO na SlovenskuUž viac ako mesiac sa na rôznych miestach Slovenska konajú zhromaždenia, ktoré majú preventívne vyjadriť občiansky nesúhlas s výstavbou základní NATO na slovenskom území. Najúspešnejšie protesty tohto druhu sa odohrávajú s dvojtýždňovou periodicitou na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Bolo tomu tak aj včera, aj keď sa neďaleko odohrávala menšia protidemonštrácia „na podporu Euro-atlantickej spolupráce“. Ako reagovalo masmediálne spravodajstvo?

Štefan HríbV moderných časoch má vplyv masmédií na verejnú mienku mimoriadne rozmery. Nikdy predtým neexistovali také technické vymoženosti, ktoré by napomáhali rozširovaniu spravodajstva a publicistiky. S takým vplyvom je však nepochybne spojená aj obrovská zodpovednosť. Najmä v takých prípadoch, kedy pôjde o postoj k vojnám či iným ozbrojeným konfliktom. Tieto myšlienky ma viedli k rozhodnutiu pozrieť sa s odstupom takmer dvanástich rokov na to, ako sa na Slovensku písalo a hovorilo o vojne v Iraku v roku 2003, kedy vypukla.

Aliancia za rodinuReferendum o ochrane rodiny sa bude konať už za tri týždne – 7. februára 2014. Čím je tento dátum bližšie, tým sa viac vyostruje kultúrna vojna v slovenskej spoločnosti. Kultúrna vojna so sebou prináša konfrontačnú atmosféru, ktorá núti viac ľudí ako obyčajne, aby sa prejavili, na ktorej strane stoja. Osobne to považujem za prínosné, lebo lepšie zistíme, na čom sme, alebo exaktnejšie povedané, viac ľudí zistí, na čom sme a kto za koho kope. Počas uplynulých dní odkryli svoje karty viaceré „slovenské televízie“ rozhodnutím, že neposkytnú svoj vysielací čas pre reklamné spoty Aliancie za rodinu pred blížiacim sa referendom.

Jozef TrojanPartizánsky veliteľ Jozef Trojan sa nezmazateľne zapísal do dejín Slovenska ako jeden z mnohých komunistických politikov, ktorí boli v 50. rokoch 20. storočia popravení v rámci politických procesov komunistického režimu. Trojan však nebol odsúdený iba za vykonštruované obvinenia (údajnú sabotáž), ale aj za návod na vraždu piatich civilných osôb v apríli 1945. Toto odsúdenie bolo potvrdené aj súdmi po novembri 1989, napriek tomu sa občas objavujú snahy vykresliť Trojana ako úplne nevinnú obeť justičnej vraždy. Nedávno sa o niečo také pokúsil aj denník Pravda.

Židovskí nacionalistiV nedeľu, 23. novembra 2014, schválila izraelská vláda premiéra Netanjahua návrh zákona ústavnej relevancie, ktorý definuje Izrael ako židovský štát („národný štát Židov“), stanovuje židovské právo ako inšpiráciu pre legislatívu a arabčine odníma status úradného jazyka. Národné práva by mali platiť iba pre Židov: právo na vlajku, hymnu, právo každého Žida na svete imigrovať do Izraelu a práva na ďalšie národné symboly. Ako sa k tomuto výraznému prejavu etnonacionalizmu postavili masmédiá na Slovensku, inak známe propagáciou úplne opačných hodnôt?

HaščákDenník SME nakoniec kúpila Penta. Tá Penta, ktorá dominuje v spise kauzy Gorila. Už počas rokovaní bola v redakcii voči tomuto vlna nevôle. Časť vedenia s tým nesúhlasila. Biznis je však biznis. Časť vedenia na protest odišla a plánujú založiť nový projekt: „nový nezávislý denník“.

Pod iniciatívou Nedáme sa opentať sú podpísaní:

Mediálna manipuláciaSlovenské informačné médiá hlavného prúdu sú často obviňované z používania manipulačných techník. Iní zase svoje obľúbené spravodajské kanály pred podobnými výhradami obraňujú s tým, že ide vraj iba o konšpiračné teórie. Rozhodol som sa preto s odstupom viac ako troch štvrtín roka preskúmať spôsob a charakter informovania dvoch najčítanejších mienkotvorných denníkov (SME a Pravda) na konkrétnych prípadoch. Ako písali o Pochode za život a Dúhovom pochode zo septembra minulého roku?

Radovan Novotný (NSS)Dňa 23. novembra 2013 sa v Košiciach pod záštitou Združenia slovenskej inteligencie a v spolupráci s Politologickým odborom Matice slovenskej uskutočnila konferencia s názvom „20 rokov slovenskej štátnej samostatnosti“. Niektoré príspevky boli zamerané na zhodnotenie slovenskej reality počas uplynulých 20 rokov, ostatné sa venovali problémom s cigánskym (rómskym) etnikom. Avšak, až po niekoľkých mesiacoch sa konferencia stala terčom mediálnych útokov.

Cigáni napadli dvoch ľudí

Bitka v Nitre je v mienkotvorných médiách ešte stále omieľanou témou, no medzičasom sa na internete objavili správy o dvoch ďalších bitkách, ktoré si už novinári až tak nevšímajú. Zrejme preto, že sú do nej zapletení „mladíci“ zo znevýhodneného prostredia a nie „holohlaví neonacisti“.

Cigánske násilie16. januára došlo v Tisovci k výtržnostiam, ktoré zaznamenala mestská kamera. Portál Echoviny.sk priniesol k tomu správu i videozáznam. Došlo hneď k dvom napadnutiam. Incident vyvolala podnapitá rodina B. z Tisovca, do ktorého sa zapojili všetci členovia rodiny – ženy, dospelí aj deti. Bezdvôvodne fyzicky napadli dvoch občanov mesta Tisovec.

Skončí Getting v klietke?9. júla podala Spoločnosť pre zachovanie tradícií – Bytča trestné oznámenie na redaktora Plus 7 dní, Petra Gettinga, za ohováranie podľa § 373 Trestného zákona, zákon č. 300/2005 v znení neskorších predpisov.

Getting sa mal trestného činu ohovárania dopustiť v 26. čísle Plus 7 dní z 23. júna 2011, kde uviedol vo svojom článku „Naša hanba. Slovensko a jeho verejné plochy hyzdia zločinci s krvavými rukami“ na strane č. 135 nasledovné tvrdenie:

JOJ, krimi novinyDnes sa TV JOJka blysla ďalšou perlou v oblasti spravodajstva. V KRIMI novinách, v ktorých informuje občas nielen o kriminalite, ale aj napr. o národoveckých akciách, hoci tam nie je spáchaný ani priestupok, dnes „glosovala“ správu o tom, ako neznámi zlodeji masovo vykradli hotelové izby, z ktorých niektoré patrili aj dánskym hokejistom.

Obyčajne nudný deň v škole sa dnes skončil vskutku nečakane. Naša profesorka nás dnes príjemne prekvapila výtlačkami novín s prílohami zadarmo. Pre každého kus. Že vraj jej toho chodí veľa a sú tam zaujímavé veci, ktoré môžeme využiť napríklad aj na maturite.

Peter Schutz

Najnovší blogerský príspevok staronového ministra financií Ivana Mikloša má názov „Mám rád Petra Schutza“. Tú vetu opakuje hneď v úvode článku, kde doslova píše: „Mám rád Petra Schutza, rád čítam jeho komentáre. Sú svieže, šťavnaté, názorovo vyhranené a často okorenené štipľavým slovníkom. Šírkou záberu ašpiruje na pozíciu polyhistora, novodobého slovenského Mateja Bella.“

Zvyšok príspevku sa Mikloš ohradzuje voči Schutzovej kritike plánovaných vládnych opatrení „na zmiernenie krízy“. Je len zarážajúce, že ani nie dva roky dozadu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) z opozície volal po znížení dane a teraz ju ide diferencovať a zvyšovať.

Ako to občas býva, „aj majster tesár sa sem tam utne“. Toto príslovie je možné v alternatívnom prevedení preniesť aj na fenomén súvisiaci s činnosťou denníka SME. Teda v tomto prípade platí „aj chronický bludár sem tam pravdu prezradí“.

sudcovské kladivkoV minulosti sme viackrát poukázali na to, ako médiá manipulujú s pôvodom kriminálnikov. Aby zamlčiavali identitu vrahov, lupičov, násilníkov a znásilňovačov a neposilňovali tak predsudky faktickým základom, vyhýbali sa označovaniu identity tým, že dotyčnú osobu nazvali neutrálnejšie, napr. „mladík“.

Bača a JanoProjekt Ovce.sk má vznešenú podstatu. Snaží sa veľmi prijateľnou formou informovať ľudí o rizikách internetu. Keď hovorím o prijateľnej forme, myslím tým, že projekt je dostatočne infantilný, aby mu porozumeli malé deti, ale zároveň osloví aj dospelých svojim zaujímavým spracovaním, v ktorom vystupuje Bača s Janom.

banský záchranár ocenený premiéromPočas banského nešťastia v Handlovej vznikla vlna spontánnej obety. Záchranári nešetrili svojou energiou a nasadzovali životy za záchranu tých, ktorí sa zachrániť dali aj nedali. Do záchran sa zapojili aj ostatní baníci.

Tento týždeň ich vyznamenal a osobne im poďakoval na Úrade vlády aj premiér Róbert Fico. Jeden z ocenených mal na hlave viditeľné tetovanie neonacistickej organizácie Blood & Honour. Spolu s ocenením má teda na krku aj hrozbu trestného stíhania za propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd.

Róm reže pneumatiku (zdroj: Priezor.com)Vo verejnej diskusii sa aktuálne preberá téma evidencie rasy, resp. etnika páchateľov kriminality. Zástancovia tohto opatrenia tvrdia, že môže napomôcť prevencii kriminality a výskumu. Odporcovia si myslia, že môže podporiť rasistické predsudky. V médiách hlavného prúdu vyšli kritické vyjadrenia voči návrhu evidovať rasu páchateľov kriminality. Uvedeným argumentom ale v mnohom možno oponovať.

Tomáš HudákTomáš Hudák – pracovník SME vyprodukoval ďalšiu vec zosmiešňujúcu proslovenské cítenie. Na pomoc mu prišiel akýsi šušlavý chlapík, ktorý si vraví Bene.

Volá sa to „Vlastenecká“ a považuje to za „novú hiphopovú hymnu pre národ“.

Zábava