Sloboda prejavu

Lucia Žitňanská a Béla Bugár

Parlament 25. októbra odhlasoval zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré majú podľa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej naštartovať účinnejší boj s extrémizmom. Za takéto zmeny hlasovalo 98 prítomných poslancov z politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a SaS. Zákon bol teda prijatý a začne platiť od 1. januára 2017.

Jedinci, ktorí sa rozhodnú zdieľať na sociálnych sieťach „radikálne“ alebo „xenofóbne“ názory, môžu v Nemecku prísť nielen o prácu, ale aj o deti. Nemusia pritom spáchať ani trestný čin.

Keď sme pred časom na Priezor.com zverejnili humornú definíciu pokrokového liberála, ktorý sa na rozdiel od klasického riadi zásadou: „nesúhlasím s tebou a chcem, aby tvoj názor bol trestne stíhateľný a ty si prišiel o prácu a skončil vo väzení“, netušili sme, že ju novinári tak skoro sčasti potvrdia. Hovoríme o najnovšej novinárskej kampani proti ľuďom, ktorí podporujú Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko alebo za ňu kandidujú.

Winfried StöckerTo, že v Nemecku (a tiež v ďalších krajinách Európy) môžete ísť do väzenia za popieranie holokaustu či iné alternatívne pohľady na nedávne dejiny, je všeobecne známe. Mantinely „dovoleného prejavu“ sa však stále posúvajú čoraz viac dovnútra. Svedčí o tom aj prípad nemeckého lekára a podnikateľa Winfrieda Stöckera, ktorý je momentálne vyšetrovaný za jeho kritické slová o azylovej politike svojej vlasti.

Redakcia Charlie HebdoAj vy ste Charlie? Alebo ste radšej Charlie (Karol) Martel? Nech je ako chce, teroristický útok islamistov na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo sa stal dominantnou témou spoločenskej diskusie v celom „západnom“ svete. Obete sú dnes už pochované, podozriví útočníci tiež a dokonca aj svetové politické elity viedli v Paríži najväčší pochod francúzskych dejín v reakcii na útoky. Aj keď sa časom ukázalo, že sa radšej nechali nasnímať s hŕstkou ochrankárov, falošne vyvolávajúc dojem, že naozaj sú v čele milióna ľudí. Najvyšší čas pozrieť sa na vec s odstupom a chladnou hlavou.

Cenzúra pre novinárovRomano kher – v preklade Rómsky dom – je občianske združenie. Ich posledný počin spočíva vo vytvorení „Desatora novinára píšuceho o rómskej téme“.

Hneď prvý bod znie: „Zbytočne a neprimerane nezdôrazňujem etnicitu Rómov.“ A na podporu toho sa uvádza: „Napísali by ste, že v potravinách kradol Slovák? Je potrebné zdôrazniť, že ‚doteraz je potvrdených 27 prípadov žltačky, z toho 23 u rómskeho obyvateľstva‘?“

V skutočnosti si ale môžeme vybaviť množstvo článkov, na čo sme neraz upozorňovali, kde novinári používajú eufemizmus „mladík“ namiesto Cigán či Róm. Až sa z toho stala verejne známa „šifra“.

Umlčanie nepohodlného názoruV auguste tohto roku bola ohlásená medzinárodná konferencia s názvom Európsky kongres, ktorá sa mala konať v Budapešti počas prvého októbrového víkendu. Prednášky a diskusie sa mali venovať budúcnosti Európy a európskej identite. Medzi rečníkmi mali byť ruský filozof Alexandr Dugin, rakúsky identitársky autor Marcus Willinger, riaditeľ amerického National Policy Institute (NPI) Richard Spencer, americký mysliteľ Jared Taylor, bývalý chorvátsky diplomat Tomislav Sunić, maďarský poslanec Márton Gyöngyösi a ďalší. Jej konanie však bolo zmarené maďarskou vládou. Kde sú však hlasy pobúrenia masmédií a „ľudskoprávnych“ organizácií?

Romana SchlesingerováV súvislosti s nedávnou mediálnou kampaňou proti rimskokatolíckemu farárovi Mariánovi Kuffovi sa homosexuálna aktivistka Romana Schlesingerová nechala počuť, že slovenský trestný zákon je nedostatočný a treba do neho zaviesť nové skutkové podstaty, podľa ktorých by bolo možné trestať tzv. „nenávistný prejav pre sexuálnu orientáciu“. Nechce trestať iba farára Kuffu, ale aj jeho brata a poslanca Štefana Kuffu za citát z Biblie (rovnako ako jej „kolegyňa“ Hana Fábryová) a dokonca i Konferenciu biskupov Slovenska za ich pastiersky list z uplynulého decembra.

Politická korektnosť vo ŠvédskuPodľa informácií švédskej verzie informačného portálu The Local bola čerstvo prijatá učiteľka prepustená z práce jej „závadné vyjadrenia“ na sociálnej sieti. Učiteľka mala v auguste začať vyučovať na Montessori škole v juhošvédskom meste Kalmar, avšak potom, ako sa vedenie školy dozvedelo o jej otvorene prejavených názoroch, bola jej zmluva okamžite vypovedaná. Podľa riaditeľky Anny Sofie Stensdotterovej sú názory učiteľky v rozpore s „hodnotami školy.“

Kristína KormúthováUž niekoľko dní sa v slovenských médiách pretriasa kauza športovej moderátorky Kristíny Kormúthovej, ktorá bola pre svoje nevhodné vyjadrenie na sociálnej sieti prepustená z verejnoprávnej RTVS. Celý prípad vyvolal na Slovensku ďalšie kolo nekonečných diskusií o slobode slova, rasizme a extrémizme. Bola reakcia televízie náležitá alebo sa stala hlásateľka obeťou politickej korektnosti?

Mlčiaca ženaPolitická korektnosť označuje úsilie o zámerné ovplyvnenie jazyka tak, aby z neho boli odstránené tradičné označenia alebo pojmy, ktoré sú spojené s nepriaznivými súvislosťami alebo stereotypmi, a preto môžu byť niektorými ľudmi vnímané ako urážlivé alebo môžu posilňovať diskriminačné trendy. V širšom ponímaní však nástroje politickej korektnosti potláčajú názory a myšlienky, ktoré nie sú uznávané masmédiami a vedúcimi politickými silami.

Cenzúra mysleniaPrvého februára tohto roku vstúpila do účinnosti novela zákona o priestupkoch, ktorá zaviedla nové „priestupky extrémizmu“. Podľa nej možno stíhať občanov za verejné prezentovanie niektorých „závadných“ či politicky nekorektných názorov alebo verejné použitie určitých symbolov, aj keď sa s nimi dotyční občania nestotožňujú.

Novela rozširuje aj mieru právnej neistoty, lebo precízne neurčuje, čo možno a čo už nemožno na verejnosti prezentovať. V praxi pôjde o ďalšie obmedzovanie občianskych slobôd štátom. Sme zase o krok bližšie k otvorenej totalite.

Hana FábryPočas posledných dní sa v liberálnych končinách slovenského internetu šíri rozhorčený článok homoaktivistky Hany Fábry(ovej?) s názvom Otvorený list Hany Fábry poslancovi Kuffovi, v ktorom reaguje na parlamentné vystúpenie poslanca Štefana Kuffu z tohto štvrtka (19. septembra).

Vstup zakázanýKeď pred dvoma týždňami rozprával predseda vlády Robert Fico o nutnosti prijatia extrémnych opatrení na riešenie rómskeho problému, jeden by predpokladal, že čoskoro budeme počuť o zásahoch proti cigánskym kriminálnikom z „problémových“ lokalít alebo proti úžerníckemu „podnikaniu“ v osadách „sociálne vylúčeného etnika“. Železná päsť represívnych zložiek však udrela inde. Namiesto stíhania skutočných delikventov policajné prápory vyrazili do útoku proti záškodníckym „extrémistom“.

Nadja DrygallaNemecká veslárka Nadja Drygallová bola donútená opustiť olympiádu. Dôvod? Má vzťah s nemeckým nacionalistom. Znie to absurdne? Podľa Michaela Vespera, šéfa nemeckej olympijskej výpravy, je jej vylúčenie presadzovanie demokratických princípov.

Evropo, povstaň!V Českej republike bolo obvinených šesť ľudí pre podozrenie z propagácie neonacizmu na prvomájovom pochode v Brne. Tí niesli v čele sprievodu transparent s nápisom: „Evropo, povstaň!“ a podnadpisom „Za společnou Evropu našich národů“. Oficiálne sú obvinení z prečinu „založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“. Piatim mužom a jednej žene tak hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.

Od roku 2005 bojuje združenie Sloboda pre históriu proti snahám zákonodarnej moci začleňovať minulosť do sféry trestného práva, keďže tým stavia slobodnému historickému bádaniu do cesty čoraz väčšie prekážky. Rámcovým rozhodnutím Rady európskych ministrov z apríla 2007 nadobudol tento spočiatku rýdzo francúzsky problém medzinárodný rozmer. Pod heslom nesporne nevyhnutného a správneho boja proti prejavom rasizmu a antisemitizmu toto rozhodnutie zavádza na území celej Európskej únie skutkovú podstatu nových trestných činov, a tak môže historikom nasadiť okovy zákazov, ktoré sú v rozpore s ich poslaním.

HasičEšte poriadne ani neuschol atrament na nahlásení zhromaždenia, ktorého cieľom je odsúdiť sobotňajšiu policajnú brutalitu v Šarišských Michaľanoch, a totalitaristi o sebe dávajú znova vedieť.

Zhromaždenie Ľudia proti násiliu nahlásilo občianske združenie Nové slobodné Slovensko. Jedným zo štatutárov je Radovan Novotný, ktorý pracuje ako hasič. Hasičský a záchranársky zbor spadá pod Ministerstvo vnútra.

Dňa 8.8. 2009 sa v Šarišských Michaľanoch konala akcia, ktorá mala za cieľ poukázať na problém rómskej kriminality. Zhromaždenie nebolo oficiálne ohlásené, zakázané ani rozpustené. Nakoniec boli jeho účastníci rozohnaní za použitia značného množstva sily, ba až brutality zo strany polície. Na základe dostupných informácií možno jasne konštatovať, že zo strany štátu a územnej samosprávy bolo učinených viacero opaterní, ktoré odporujú platnému právu Slovenskej republiky.

frustrovaná punkerkaDňa 17. júna 2009 som sa rozhodol napísať článok o kauze Daniel Tupý, ktorá dospela do svojej terminálnej fázy vynesením prvostupňového rozsudku nad údajnými vrahmi (vzhľadom na dôkazný stav by odvolanie na výsledku nič zmeniť nemalo). V rámci korektnosti a názorovej pestrosti som kontaktoval a o stanovisko požiadal občianske združenie Ľudia proti rasizmu, ktoré túto vraždu spájalo s neonacizmom. Napísal som im mail a spýtal sa ich, ako komentujú najnovší vývoj udalostí.

Ivan GašparovičNovelu trestného zákona o extrémizme včera vetoval prezident Ivan Gašparovič. Ako právnik to zdôvodnil tým, že novela nedefinuje zavedený pojem „extrémistický materiál“ a tiež skritizoval, že novela stavala mimo zákon tých, čo tento „extrémistický materiál“ doma len prechovávajú, hoci aj na vedecké účely.

Henry FordKniha Henryho Forda Medzinárodný Žid vyšla prvý krát v USA v roku 1920. Odvtedy bola preložená do mnohých jazykov a vyšla vo viacerých krajinách. V tomto roku ju vydáva napr. nakladateľstvo The Noontide Press, California, USA. Český preklad vydalo nakladateľstvo B. Kočího v Prahe už v roku 1924. Od toho času, pokiaľ mi je známe, až do vydania v týždenníku Politika kniha česky nevyšla.

Je nepochopiteľné, prečo by kniha, ktorá viac než 70 rokov vychádza takmer všade na svete u nás vyjsť nemala a prečo by práve českému čitateľovi malo byť upierané právo, aby si ju sám prečítal a sám si na ňu utvoril svoj názor.

TeroristkaVäčšina nacionalistov sa snaží svoj boj viesť nielen čestne a morálne, ale aj v súlade so zákonmi. Často v duchu Sokratovho hesla: „Dobrý občan má dodržiavať aj zlé zákony, aby neviedol dobrého občana k tomu, nedodržiavať dobré.“ Nacionalisti totiž neuznávajú anarchiu, ale veria tomu, že spoločnosť musí spočívať na istých pravidlách. Posledné zmeny Trestného zákona však šmahom ruky kriminalizovali nielen mnohých nacionalistov, ale aj veľkú časť slovenskej spoločnosti.

Už vo februári 2009 sme vás informovali, že v parlamente do druhého čítania postúpila potenciálne pre slobodu prejavu nebezpečná novela trestného zákona. Teraz musíme s ľútosťou konštatovať, že v utorok 28. apríla táto novela prešla v takmer pôvodnom znení. S ľútosťou preto, lebo nám záleží na slobode. A ustanovenia tejto absurdnej novely možno zneužiť nielen proti nacionalistom, ale proti proti prakticky každému. Novela účinnosť nadobúda 1. júnom 2009.

David Duke[Jak již všichni v České republice ví, bylo mi nakonec znemožněno tuto přednášku uskutečnit, aby bylo učitelům i studentům zabráněno ji vyslechnout. Zde je vlastní text oné plánované přednášky. Můžete posoudit, zda bych býval měl právoplatné oprávnění ji přednést a zda by studenti i učitelé univerzity měli právo ji slyšet.]

Jsem mimořádně poctěn, že se nacházím zde v České republice na jedné z nejvýznamnějších univerzit na světě, Karlově univerzitě, stojící na odvážném příkladu Jana Husa, jenž se vzdal svobody i života za právo promlouvat podle svého svědomí k českému národu.

altMinulý týždeň médiami preleteli správy o „protirómskych plagátoch“, ktoré sa objavili v niektorých mestách na východe Slovenska. Konkrétne to bolo v utorok 14. apríla v Rožňave a stredu 15. apríla v Rimavskej sobote. Podľa správ v médiách, plagáty a nimi propagovaná stránka boli „protirómske“ a „obsahovali viaceré extrémistické tvrdenia“. Médiá však neuviedli žiadny konkrétny príklad extrémistického tvrdenia v článku. Bola zverejnená aj adresa blogu, na ktorom boli plagáty propagované. Prečítal som si teda celý kontroverzný článok. Pôvodne som si myslel, že pôjde o nejakú stránku s nízkou kvalitou, ktorá Rómov kritizuje kategoricky a zjednodušuje. Bol som však pozitívne prekvapený.

Znak Slovenskej pospolitostiKeď som okolo obeda jedným uchom počul v rádiu o Ficovom vyjadrení na margo zrušenia Slovenskej pospolitosti, vravím si, že je len ďalší z tých, ktorý nevie rozoznať politickú stranu od občianskeho združenia. Akurát mi bolo trochu divné, že sa Ficovci hlásia k totalitným zásluhám Dzurindovcov.

Správu som ale počul druhýkrát: naozaj došlo k rozpusteniu občianskeho združenia Slovenská pospolitosť.

inteligencia, čiernych, hrubý, domáci, produkt, subsaharská, afrikaV piatok 19. septembra som na stránku YouTube pridal video s názvom „Black Intelligence (African IQ)“ („Čierna inteligencia (IQ Afričanov)“). Toto pojednávalo o inteligencii v subsaharskej Afrike a poukazovalo na možné sociálne následky tejto skutočnosti. Asi dva dni na to som zistil, že moje video bolo odstránené, pretože údajne porušovalo zásady YouTube.

Denník SME dnes informoval, že Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru zrušilo verejnú zbierku, ktorú schválilo v júni tohto roku.

Ide o zbierku na sochu panovníka Rastislava a na rekonštrukciu rodného domu Jozefa Tisa. Svoje konanie odôvodnilo tým, že zbierka nemá verejnoprospešný charakter a je v rozpore so zahraničnopolitickým smerovaním SR.

Hoci oba body sú maximálne vágne, podstatné je, že tá istá inštitúcia ruší niečo, čo predtým povolila. To je v rozpore s právnou istotou, ktorá je základným atribútom právneho štátu. Ten tieto dni prehral.

Zábava