Stredný východ

(Jeruzalem, 06.08.2015) V Izreali narastá počet protikresťanských incidentov zo strany židovských nacionalistov a extrémistov. Občas dochádza aj k útokom na kresťanské kostoly a kresťania sú často urážaní a ponižovaní. Izraelská polícia a štátne orgány sú pritom často nečinné.

Palestínsky mandátV roku 1890 sa historické územie Palestíny stalo súčasťou Osmanskej ríše, a to až do konca prvej svetovej vojny. Výsledkom tajných rozhovorov medzi Veľkou Britániou a Francúzskom bola Sykes-Picotova dohoda podpísaná 16.5.1916. Dedičstvo po Osmanskej ríši malo byť rozdelené medzi nimi. Podľa tejto dohody malo Francúzsko získať Sýriu, Libanon a severoafrickú časť arabských zemí mimo Egypta. Na druhej strane Veľká Británia mala dostať južnú africkú časť arabských zemí, Egypt a Mezopotámiu. O Palestíne sa nedokázali dohodnúť. V roku 1922 sa oficiálne dostala pod Britský mandát.

obete, Palestínčania, Izraelčania, Gaza, Palestína, Izrael, konfliktAni po dvanástich dňoch ofenzíva Izraelu v pásme Gazy, ktorá začala 27. decembra minulého roku, neustáva. 6. január médiá označili ako „najhorší deň vojny v Gaze“. Ak bude pokračovať súčasná miera úmrtí, počet obetí konfliktu môže čoskoro prekročiť 1 000. Má Izrael právo pozbaviť života stovky-tisíce Palestínčanov, aby zabezpečil svoju ochranu?

izrael, palestína, intifáda, okupácia, západný breh, pásmo gazyIzraelskí vojaci a pohraničníci tento týždeň odstránili tri nelegálne postavené židovské osady na palestínskom území Západného brehu Jordánu. Jedna z kolónií bola stará asi šesť mesiacov a zvyšné dve len pár dní. Na prvý pohľad sa zdá, že Izrael spravodlivo aplikoval právo, a to aj proti záujmu vlastných občanov. Ak sa však na tieto skutočnosti pozrieme bližšie, zistíme, že tomu tak celkom nie je.

Šaul MofazIzraelský vicepremiér Šaul Mofaz, kandidát na budúceho premiéra, odsúdil včera svoj národ svojej rodnej krajiny – Irán – ako „koreň všetkého zla“. V inom duchu však zneli nadpisy agentúrnych správ: „Izraelský minister: Irán je koreňom všetkého zla“. Ako bolo možné sa hlbšie v správe dočítať, doslova vyhlásil: „Iránci sú koreňom všetkého zla“. Masmédiá teda v nadpise použili hneď manipuláciu: odľahčili zmysel výroku (na personifikáciu krajiny a nie priamo národa).

Izraelský útok voči štátu Libanon trval vyše mesiaca. Izrael to vyhlasoval za sebaobranu, podobne sa vyjadrili aj Spojené štáty americké a ďalšie západné krajiny. Zhrnutie dôsledkov vojny, materiálnych škôd a vojenských, ako aj civilných obetí ale svedčia o niečom inom.

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vydala výročnú správu o stave ľudských práv na svete za rok 2006, ktorá pokrýva aj činy Izraela a poskytuje informácie, ktoré nie sú západným politikom veľmi po vôli.

Vo Veľkej Británii nedávno padol návrh na bojkotovanie izraelských univerzít na protest proti tomu, ako židovský štát zachádza s Palestínčanmi. Podporila ho už veľká časť akademickej obce a aj najväčšie odborové hnutie vysokoškolských pedagógov.

Tento týždeň irackí politici vyzvali občanov, aby sa sami vyzbrojili a zabezpečili svoju obranu. Vojenské jednotky cudzích štátov prítomné na území Iraku toho totiž nie sú schopné. Hoci za posledné mesiace stúpol počet amerických vojakov v krajine, násilnosti sa nijak neznížili, práve naopak. V Iraku takmer každodenne zomierajú desiatky ľudí. Sú medzi nimi civilisti, žurnalisti, policajti ale aj vojaci, či už americkí, britskí, irackí…

Iracké dieťa po operácii „Iracká sloboda“Riaditeľ mimoriadnych programov Detského fondu OSN (UNICEF) Dan Toole v Ženeve hovoril o humanitárnej, sociálnej a bezpečnostnej situácii irackých detí. Celkovo sa ich podmienky postupne zhoršujú od zvrhnutia Saddámovho režimu. Ako povedal Toole: „Deti sa majú oveľa horšie ako pred rokom a rozhodne horšie ako pred tromi rokmi.“

Zábava