Udalosti zo sveta

Odpoveďou na sexuálne útoky cudzincov počas silvestrovských osláv, ktoré sa odohrali na mnohých miestach v Nemecku, ale aj inde, boli viaceré protestné podujatia. Dve z toho organizovali feministky a rôzne ľavicové zoskupenia, pričom vyslali jasné signály, že o ochranu žien im až tak veľmi nejde.

Vo včerajších francúzskych regionálnych voľbách bola nacionalistická a euroskeptická strana Národný front porazená vo všetkých regiónoch napriek tomu, že po prvom kole viedli v šiestich z trinástich regiónov. Je to nepochybne sklamanie, avšak tieto voľby môžu napokon paradoxne prispieť k víťazstvu Marine Le Penovej v prezidentských voľbách v roku 2017. Beztak tie sú omnoho kľúčovejšie. Je dôležité poukázať na viacero dôležitých skutočností.

Včera v Berlíne protestovalo viac ako 7 000 ľudí proti azylovej politike spolkovej vlády Angely Merkelovej. Zhromaždenie zvolala politická strana Alternatíva pre Nemecko (Alternative für Deutschland, AfD), ktorá je zastúpená v Europarlamente a v piatich krajinských snemoch.

(Bern, 19.10.2015) Včera Švajčiari volili svojich zástupcov do dolnej komory švajčiarskeho parlamentu – Národnej rady. Ako sa dalo predpokladať, vo voľbách zvíťazila pravicovo-konzervatívna a nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá je od roku 2003 najsilnejšou stranou v krajine. Tentokrát však získali rekordných 740 954 hlasov (29,4 %) a 65 z 200 kresiel v Národnej rade. Je to ďalšie posilnenie euroskeptických a nacionálnych síl v Európe.

(Praha, 29.09.2015) Po rakúskych identitároch sa na odpor voči neschopnosti európskych politických elít účinne riešiť problém masovej imigrácie na starý kontinent postavili aj ich českí kolegovia. Aktivisti Generace Identity včera symbolicky zablokovali príjazdovú cestu do „utečeneckého“ tábora v Bělé pod Bezdězem (okres Mladá Boleslav).

(Linz, 28.09.2015) Včera v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko prebiehali voľby do regionálneho snemu. Ich výsledky potvrdili celkový trend vzostupu nacionalisticky zameraných strán a osobitne aj rakúskej národno-konzervatívnej strany FPÖ (Slobodná strana Rakúska). Miestni voliči im prejavili dvojnásobnú dôveru oproti predchádzajúcim voľbám a odovzdali im rekordných 30,36 % hlasov.

(Berlín, 11.09.2015) Ku domácim kritikom azylovej politiky nemeckej vlády Angely Merkelovej sa pridal aj bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU). Rozhodnutie, podľa ktorého chce spolková vláda nekontrolovane prijať migrantov z Maďarska, je podľa neho „bezprecedentným politickým zlyhaním“, ktoré si vyžiada „zničujúce následky v budúcnosti“.

Často sa uvádza, že väčšina migrantov na tzv. balkánskej trase sú utečenci zo Sýrie. Podľa Dušana Stojanoviča, dopisovateľa austrálskeho denníka The Sydney Morning Herald, to tak nie je. Z údajov srbskej hraničnej polície vyplýva, že až 90 % migrujúcich osôb, ktoré tvrdia, že sú zo Sýrie, to nedokáže dokázať. Naopak, ukazuje sa, že sa medzi nimi nachádza mnoho Pakistancov, Bangladéšanov a dokonca aj Afričanov.

Bezcharakterný grécky premiér Alexis Tsipras sa podpísaním najnovšieho ujednania s veriteľmi zapredal bankárom. Náš národ bol na kolenách pred úžerníkmi celé roky a teraz sme sa oficiálne stali štátom, ktorý je ovládaný medzinárodnými bankárskymi chamtivcami, a to vďaka Tsiprasovi a spol. Tí, ktorí poznajú dejiny, vedia, že je to starý známy príbeh, ktorý sa opakuje znovu a znovu.

Generácia Identity v akcii(24.05.2015) Aktivisti francúzskej Generácie Identity vyjadrili svoj odpor voči imigračnej politike Európske únie a zamýšľaným kvótam na azylantov nápaditým spôsobom. Včera sa im podarilo obsadiť balkón sídla Európskej komisie v Paríži, na ktorom vyvesili transparent s heslom: „Emigrácia zabíja Afriku, Imigrácia zabíja Európu“. Ich akcia vzbudila veľkú pozornosť francúzskej verejnosti.

americký konvoj v ČR, zelení mužíčkoviaZa posledné týždne sa akoby roztrhlo vrece s článkami, reláciami a reportážami na tému internetoví „trollovia“. A čo je ešte zaujímavejšie, títo internetoví „trollovia“ sú vraj platení priamo z Ruska, napr. ruskou kontrarozviedkou. Ich údajnou úlohou je manipulovať verejnou mienkou. Napr. tým, že dávajú protizápadné a proruské komentáre pri rôznych článkoch, na sociálnych sieťach ap. Takíto „trollovia“ si môžu údajne zarobiť aj 1000 eur mesačne. K týmto plateným „trollom“ sa pridávajú ešte aj tzv. užitoční idioti, ktorí trollujú na internete zadarmo, z presvedčenia.

Francúzsko: politický boj(30.03.2015) Počas ostatných dvoch nedieľ hlasovali francúzski voliči v dvoch kolách volieb do zastupiteľstiev departementov. Vládna socialistická strana prezidenta Hollandeho utrpela zdrvujúcu porážku. Ľavica ostala pri moci iba v 33 departementoch zo 101, zatiaľ čo pravicové strany okolo exprezidenta Sarkozyho triumfovali v 66. Národný front získal síce štvrtinu hlasov, ale kvôli väčšinovému systému získal menej zástupcov, napriek tomu si významne polepšil.

Zlatý úsvitVýsledky výskumu akademických pracovníkov aténskej Panteion University ukazujú, že mladí voliči (16 – 25 rokov) v Grécku podporujú a volia politickú stranu Zlatý úsvit prevažne preto, lebo sa stotožňujú s jej nacionalistickým programom. Zo všetkých parlamentných strán v krajine má práve táto najpresvedčenejších mladých voličov. Týmto je spochybnené doteraz často udávané vysvetlenie, že mládež volí Zlatý úsvit kvôli ekonomickej kríze alebo z protestu. Zdá sa, že nasledujúce grécke generácie budú viac pronárodne orientované.

Waterboarding(Washington , 10.12.2014) Včera bola v USA po dvoch rokoch zverejnená správa Výboru pre spravodajské služby amerického senátu o vyšetrovacích metódach CIA. Jej príslušníci pri získavaní informácií mučili údajných teroristov ešte brutálnejšie, ako sa predpokladalo. Voči podozrivým používali fyzický teror, waterboarding (simulované topenie) i hrozby sexuálnym násilím, zatvárali ich nahých a zviazaných do malých truhiel či im aj týždeň odpierali spánok. Zariadenia, v ktorých k týmto skutkom dochádzalo, sa vraj nachádzali až v 54 štátoch, vrátane Poľska.

Marine Le Penová na sneme FN v LyoneV uplynulých dňoch sa vo francúzskom Lyone uskutočnil stranícky snem Národného frontu, najvýznamnejšej nacionalistickej a euroskeptickej strany v krajine, víťaza eurovolieb z mája tohto roku. Medzi hosťami boli predstavitelia ideologicky príbuzných strán z mnohých štátov Európskej únie, ale aj predseda jedného z výborov Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Zjazd a jeho priebeh vyslal signál o formácii širokého európskeho hnutia, v ktorom sa snúbi národovectvo, rešpekt k tradičným hodnotám, odpor k EÚ a snaha o oslobodenie Európy spod nadvlády Washingtonu. Svitá Európe nádej na lepšiu budúcnosť?

Vladimír PutinNa tejto planéte žije 7,2 miliardy ľudí, ale Spojené štáty americké sa boja iba jedného muža – Vladimíra Putina. Pretože ruský prezident prakticky na každej fronte novej studenej vojny účinne reaguje na kolektívnu výzvu krajín Západu. Strach robí s človekom divy – Putin bol tento rok magazínom Forbes druhýkrát po sebe označený za najmocnejšieho človeka na svete.

Školská trieda: má ešte zmysel do nej púšťať deti?(Berlín, 24.10.2014) V nemeckej spolkovej krajine Berlín sa od nasledujúceho školského roku nemajú žiaci 5. a 6. ročníka učiť dejepis. Podľa nových rámcových plánov školských úradov sa má dejepis, geografia a náuka o spoločnosti spojiť do jedného predmetu s názvom spoločenské vedy. V ďalších ročníkoch bude jeho výučba tiež značne pozmenená oproti doterajšiemu stavu.

Milánsky protest proti inváziiPred dvoma dňami sa v Miláne konala mohutná demonštrácia severotalianskeho hnutia Lega Nord namierená proti masovému prisťahovalectvu do krajiny („stop invázii“ bolo jedno z hesiel podujatia). Ako reagovala vláda na tento jednoznačný prejav vôle desaťtisícov účastníkov? V nedeľu, deň po milánskych protestoch, taliansky premiér Matteo Renzi oznámil zámer zjednodušiť nadobúdanie občianstva pre deti cudzincov. Podľa oficiálnych štatistík je v Taliansku osem percent cudzincov, ich reálny podiel môže byť však omnoho vyšší.

Veľmešita v Nemecku(30.9.2014, Mníchov) Magistrát mesta Mníchov rozhodol o tom, že miestne referendum o stavbe veľkej mešity v centre mesta je protiprávne. Iniciatíva bavorskej pobočky politickej strany „Die Freiheit“ údajne nenaplnila potrebné „formálne a materiálne predpoklady.“ Podarilo sa jej však zozbierať približne 65 000 podpisov, čím naplnili kvórum pre konanie referenda predpísané zákonom. Po predložení odôvodnenia tohto rozhodnutia magistrátu sa iniciátori referenda budú brániť súdnou cestou.

Švédski demokrati(Štokholm, 15.9.2014) Počas uplynulej nedele pristúpili občania Švédskeho kráľovstva k volebným urnám, aby rozhodli o svojich parlamentných zástupcoch pre nasledujúce štyri roky. Ich výsledky ukazujú, že koniec švédskeho a vlastne celoeurópskeho politického zemetrasenia je v nedohľadne. Treťou najsilnejšou stranou v krajine sú po novom Švédski demokrati, nacionalistická a euroskeptická politická strana, ktorá odmieta súčasnú švédsku prisťahovaleckú politiku otvorených dverí.

-Viktor OrbánPočas uplynulej soboty maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil pred členmi jeho vládnucej strany Fidesz na pravidelnom letnom tábore v rumunskom kúpeľnom mestečku Băile Tușnad, že éra liberálnej demokracie končí. Pre Maďarsko požaduje nový a neliberálny demokratický poriadok založený na kresťanstve, slobode a ľudských právach. Nech si o Maďarsku a jeho dejinnom pôsobení myslíme čokoľvek, sú to donedávna neslýchané myšlienky z úst premiéra s asi najsilnejším mandátom v liberálnych demokraciách sveta.

Škola v JARPodľa správy Svetového ekonomického fóra je úroveň vzdelávania v matematike a prírodných vedách v Juhoafrickej republike najhoršia na svete. Hoci bolo hodnotených iba 148 krajín sveta, JAR predbehli aj Angola, Keňa, Nigéria či susedné Zimbabwe pod Mugabeho vedením. Pol roka po smrti Nelsona Mandelu, symbolu éry postapartheidu v JAR, tak rozklad ekonomicky najvyspelejšieho štátu čierneho kontinentu pokračuje aj naďalej.

„Hurá, hlúpneme“(Berlín, 3.6.2014) Na jednej strane reči o budovaní „vzdelanostnej spoločnosti“, v ktorej má byť dominantnou produkcia vedomostí a poznania, na druhej strane postupné a systematické znižovanie nárokov na študentov všetkých úrovní (často aj s podporou samotného učiteľského stavu). Tento zjavný paradox potvrdzujú aj najnovšie správy z Nemecka, kde sa vážne uvažuje o skrátení vyučovacieho času a kde sa opäť znížili nároky pre získanie kvalifikácie z druhého stupňa základnej školy.

Americko-nemecká vlajkaVláda Spolkovej republiky Nemecko nemá právo na spolurozhodovanie vo veci amerických jadrových zbraní na svojom území. Neprebehli žiadne rokovania medzi americkou a nemeckou stranou o chystanej modernizácii jadrového arzenálu USA v Nemecku. Tak znie podľa nemeckého denníka Rheinischen Post odpoveď nemeckej vlády na interpeláciu strany Zelených. Nie je však štát, na ktorého území si iný štát bez jeho súhlasu umiestňuje zbraňové systémy v pozícii satelitu alebo dokonca bábkového štátu?

Ukrajinskí oligarchoviaV masmédiách nájdete informácie o najvplyvnejších a najmocnejších mužoch na Ukrajine len veľmi zriedka. Znepokojujúcou skutočnosťou je, že ani jeden z piatich najbohatších oligarchov u našich východných susedov nie je etnický Ukrajinec a ani jeden z nich nesleduje záujmy domáceho obyvateľstva, ktoré sa zo 78 percent skladá práve z etnických Ukrajincov. Ako je to možné a kto za koho kope?

Zábava