Stop marihuanaMarihuana je na Slovensku stále zakázanou drogou. V poslednej dobe však silnejú hlasy za jej dekriminalizáciu. Odvolávajú sa stále na to, že fajčenie marihuany je pomaly menšie zlo ako konzumácia alkoholu. Vyjadrenia typu „tráva lieči“, sú viac ako iba vytrhnuté z kontextu. Títo zástancovia dekriminalizácie všemožne obchádzajú fakt, že fajčenie „trávy“ vedie neraz ku konzumácii ešte tvrdších drog.

Hoci často počuť v médiách o správach, ako polícia zadržala mládežníkov, u ktorých sa našla sušená rastlina a tiež o tom, ako im hrozí niekoľkoročné väzenie, realita je oveľa miernejšia. V súčasnosti aj na Slovensku badať trend liberalizácie prístupu k tomuto problému. Trestne stíhať totiž možno len za prechovávanie väčšieho množstva tejto drogy a nie za jej užívanie. Takže takéto prípady, o ktorých často počuť v správach, sa neraz ani len nedostanú pred súd. Pritom užívanie tejto drogy je doménou mládežníkov stále nižšieho veku.

Posledný výskum zameraný na škodlivý vplyv marihuany uskutočnil tím vedcov troch britských univerzít: University of Bristol, Imperial College a Cambridge University. Sledovali desaťtisíce ľudí v období od jedného do 27 rokov a vplyv marihuany na ich psychické zdravie, pričom sa zamerali na psychiatrické poruchy ako bipolárnu poruchu, halucinácie, ťažké depresie, úzkostné stavy, neurózy a suicidiálne sklony.

Záver ich výskumu konštatoval, že aj nepravidelní užívatelia marihuany majú o 40 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku týchto porúch, pričom riziko u ostatných ľudí je veľmi nízke. Čo sa týka pravidelných denných alebo týždenných užívateľov marihuany, u nich sú riziká vzniku psychických porúch oveľa väčšie: 50 až 200 %. Riziko sa ešte zvyšuje u jedincov, ktorí majú v rodine už psychické problémy.

Dr. Stanley Zammit na margo 800 nových prípadov psychických ochorení vyhlásil, že predísť sa im dá neužívaním marihuany. Vládni experti Veľkej Británie teraz chcú pripraviť kampaň, aby vysvetlili ľuďom, že marihuana nie je neškodnou drogou. „Experti sa presvedčili o spojení medzi marihuanou a psychickými ochoreniami, teraz musíme zariadiť, aby sa to dozvedeli aj 14-roční,“ uviedol Dr. Robin Murray z King's College.

Zábava